Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  +48 609 294 511

Przycinanie drzew i krzewów - kiedy i jak wykonywać?

Przycinanie drzew i krzewów to ważny element pielęgnacji ogrodu, który pozwala na utrzymanie roślin w zdrowiu i dobrym stanie. Właściwe przycinanie wpływa na wzrost, kwitnienie oraz owocowanie drzew i krzewów, a także na ich wygląd. Warto zatem poznać podstawowe zasady przycinania oraz odpowiednie terminy, aby móc cieszyć się pięknym ogrodem przez cały rok.

Pora na przycinanie drzew liściastych

Drzewa liściaste przycina się głównie w okresie spoczynku wegetacyjnego, czyli jesienią lub zimą, gdy liście opadną. Najlepszym terminem jest późna jesień, gdy drzewa już dobrze przygotowały się do zimy, ale jeszcze nie ma mrozów. Przycinanie drzew liściastych w tym czasie pozwala na uniknięcie infekcji grzybami oraz szybsze zagojenie ran powstałych po cięciu. Przycinanie drzew owocowych, takich jak jabłoń czy grusza, najlepiej wykonać w lutym lub marcu, tuż przed rozpoczęciem wegetacji.

Odpowiedni moment dla krzewów owocowych

Krzewy owocowe, takie jak porzeczki, agrest czy maliny, przycinamy w zależności od ich typu owocowania. Krzewy owocujące na pędach dwuletnich, takie jak porzeczka czarna czy agrest, najlepiej przycinać jesienią, po zbiorach. W przypadku krzewów owocujących na pędach jednorocznych, takich jak malina czy jeżyna, przycinanie powinno odbyć się późną zimą lub wczesną wiosną. Natomiast krzewy owocujące na pędach wieloletnich, jak np. borówka amerykańska, przycinamy wiosną, przed rozpoczęciem wegetacji.

Zasady przycinania krzewów ozdobnych

Przycinanie krzewów ozdobnych zależy od ich rodzaju oraz celu cięcia. Krzewy kwitnące na pędach jednorocznych, takie jak forsycja czy lilak, przycinamy tuż po kwitnieniu, aby nie uszkodzić pąków kwiatowych na kolejny rok. Natomiast krzewy kwitnące na pędach dwuletnich lub starszych, jak np. różanecznik czy hortensja, przycinamy wiosną, przed rozpoczęciem wegetacji. Jeśli chcemy zachować naturalny kształt krzewów ozdobnych, przycinanie powinno być umiarkowane i wykonywane tylko w celu usunięcia uschniętych lub zbyt gęsto rosnących pędów. Jeśli nie mamy zupełnie głowy do pielęgnacji drzew i krzewów, a chcemy cieszyć się pięknym ogrodem, warto zlecić usługi ogrodnicze w Piotrkowie Trybunalskim firmie Project Garden, która od wielu lat z powodzeniem dba o rośliny wielu klientów.